Vinylové podlahy sa stali obľúbenými hlavne vďaka svojim vlastnostiam odolnosti a praktickosti, ale v minulosti neboli PVC podlahy (vinylové podlahy) tak prepracované ako sú dnes. Dnes už aj vinylové podlahy majú štruktúrované povrchy a dokonalé kresby imitujúce drevené povrchy, keramické dlažby, kamenné podlahy ba dokonca aj podlahy zo štiepaného kameňa. Výber je teda naozaj veľký čo sa týka povrchov.
Výhody vinylovej podlahy
Vinylová podlaha je najvhodnejšia na podlahové vykurovanie, pretože má najnižší tepelný odpor a to iba 0,01 m2.K/W. Hodnota u laminátových podláh sa hýbe niekde okolo 0,05 – 0,07 m2.K/W a u drevených podláh až okolo 0,127 m2.K/W. Je teda jasné, že vinylová podlaha najlepšie vedie teplo a je priam ideálna na konštrukcie s podlahovým vykurovaním.
Tým, že je vinylová podlaha zo syntetického materiálu, tak absolútne nereaguje na zmenu vlhkosti ani pri vytopení podlahy. Jednoducho ak vytopíte vinylovú podlahu, ktorá je riadne nalepená na cementovom alebo sadrovom podklade, tak sa nemusíte obávať akejkoľvek škody. Podlahu utriete, vysušíte a môžete si ju ďalej užívať v plnej kráse, čo sa nedá povedať o laminátových a drevených podlahách. Zákazníci s domácimi miláčikmi si taktiež pochvaľujú vinylové podlahy z hľadiska ich odolnosti a veľmi praktickej údržby. Medzi ďalšie výhody patrí nízka hlučnosť podlahy, ľahká údržba, väčšia odolnosť proti poškrabaniu, odolnosť proti poškodeniu podlahy pri páde predmetov na podlahu atď.
Vzhľadom k všeobecnej obľube plávajúcich zámkových podláh sa prirodzene objavili aj u podláh vinylových. Tieto krytiny sú známe ako plávajúce vinylové podlahy, ktoré sa vyrábajú dvoma spôsobmi:
Celo-vinylové podlahy kladené na plávajúco s click spojom
Tento typ vinylovej podlahy sa vyrába zvyčajne v hrúbke okolo 4 mm a podlaha je v plnej hrúbke vinylová. Vo vinyle sú vyfrézované click spoje, takže podlaha sa montuje ako klasická plávajúca laminátová podlaha. Kladie sa na špeciálnu podložku, ktorá je opatrená protišmykovou a priľnavou úpravou. Tieto vinylové podlahy sú vhodné najmä na položenú dlažbu bez toho, aby sa musela vysekať či vyrovnávať nivelačnou stierkou. Jednoducho sa na dlažbu vystrie špeciálna podložka, ktorá zrovná nerovnosti v špárach dlažby a na túto podložku sa položí vinylová podlaha o hrúbke 4 mm. Svojou hrúbkou zabezpečí, že ani po čase sa na vinylovej podlahe neokopírujú špáry z dlažby. Výhodou tohto prevedenia vinylových podláh je rýchlosť montáže. Nevýhodou je plávajúci spôsob kladenia, pretože pri vytopení podlahy voda čiastočne zatečie pod podlahu.
Vinylové podlahy na HDF doske kladené na plávajúco s click zámkom
Je to vlastne ako klasická laminátová podlaha, len s tým rozdielom, že nášľapná vrstva nie je laminát ale vinyl. Ide teda o vinylovú podlahu nalepenú na HDF doske s vyfrézovanými click zámkami a kladie sa rovnako ako klasická laminátová podlaha. Výhoda tohto prevedenia je v rýchlosti montáže. Nevýhodou je HDF nosič, ktorý pri vytopení podlahy, alebo nadmernom mokrom zmývaní podlahy napučí, čo zapríčiní zdvihnutie spojov a zdeformuje rovnosť podlahy. Pri vytopení podlahy sa teda musí kompletne demontovať.
Montáž plávajúcej vinylovej podlahy je teda rýchla, nenáročná a skoro identická ako montáž laminátovej plávajúcej podlahy.